jak przygotować się do dnia meczu

Josh Lewsey, obrońca Anglii podczas zwycięskiej kampanii Pucharu Świata w Rugby w 2003 roku, nauczył się znaczenia precyzyjnego przygotowania i dyscypliny do występów na początku swojej kariery w wojsku. Wiedzę tę przekazał rugby, gdy zaczął grać w nim profesjonalnie, a jego zaangażowanie w dokładne planowanie pomogło mu cieszyć się udaną karierą i stać się długoletnim ambasadorem MaxiNutrition.

ze skrzydłowego i pełnego zaplecza Lewsey zaliczył 51 prób i 255 punktów w 186 meczach dla swojego klubu, Wasps, pomagając im wygrać cztery Premiership, dwa Puchary Heinekena i Europejski Puchar Challenge. Jednak jego największy sukces przyszedł z Anglią, kiedy wygrali mistrzostwa świata w 2003 roku, a w tym samym turnieju osiągnął osobisty sukces, punktując pięciokrotnie w wygranym 111-13 spotkaniu z Urugwajem.

Lewsey przemawiał na śniadaniu MaxiNutrition wraz z Emmą Gardner, szefową działu żywienia w Northampton Saints. Para podzieliła się swoimi najlepszymi wskazówkami, aby upewnić się, że jesteś w pełni przygotowany do meczu.

1 zatankuj swoje ciało

w ciągu trzech dni poprzedzających mecz, upewnij się, że zaopatrzysz swoje ciało w węglowodany, aby upewnić się, że jest dobrze odżywione. Gardner mówi: „gracze powinni zwiększyć spożycie węglowodanów w dniach poprzedzających mecz, aby upewnić się, że wyzdrowieli po tygodniu treningowym i przygotowali odpowiednie zapasy energii na nadchodzący mecz.”

weź węglowodany o powolnym uwalnianiu z różnych źródeł, takich jak owies, brązowy ryż, słodkie ziemniaki, komosa ryżowa, warzywa i owoce, a ostatnim wielkim hitem jest noc przed meczem.

2 Obudź swój OUN

Lewsey przypomina sobie, że budzi się wcześnie w dniu meczu, aby odpalić swój centralny układ nerwowy w ramach przygotowań do rozpoczęcia meczu. Mówi: „zrób kilka ćwiczeń-wystarczy, aby obudzić twój układ neurologiczny, może kilka prostych sprintów. W ten sposób, jeśli chodzi o grę, twoje ciało niedawno doświadczyło tego, o co go poprosisz.”

Ustaw dwa stożki 40m od siebie i ukończ osiem sprintów między nimi, wracając do miejsca, w którym za każdym razem zaczynałeś. Zacznij od 50% swojej maksymalnej prędkości, budując do płaskiej, i uruchomić w ukośne wzory, aby przyzwyczaić się do zmiany kierunku z obu stóp. Ćwiczenia aktywacji neuronowej w rozgrzewce pomagają upewnić się, że układ nerwowo-mięśniowy jest obudzony i ostrzeżony, a także pomagają podnieść temperaturę ciała, aby przygotować ciało do ćwiczeń.

3 Naładuj swoją energię

po obudzeniu się OUN nadszedł czas, aby wrócić do łóżka. Lewsey zaleca powrót do snu lub przynajmniej odpoczynek z podniesionymi stopami na godzinę, aby uzupełnić zapasy energii. „Blisko rozpoczęcia musisz zaoszczędzić całą energię nerwową na 80 minut”, mówi. „Starałem się znaleźć cichy kącik w garderobie i spróbować się zrelaksować.”

4 zjedz dobrze zbilansowane śniadanie

większość energii potrzebnej na mecz zostanie zużyta w dniach poprzedzających mecz, ale nadal ważne jest, aby jeść prawidłowo w poranek meczu. „Codziennie rano, bez przerwy, jadłem jajka, awokado i trochę chleba o niskim indeksie glikemicznym”, mówi Lewsey.

„posiłek przed grą to nie czas na eksperymentowanie z nowymi przepisami i składnikami” – mówi Gardner. „Upewnij się, że twoje jelita są szczęśliwe trawiąc to jedzenie w pierwszy dzień bez meczu, na wypadek, gdyby nie zgadzało się z Tobą.”

zdrowe tłuszcze w awokado, białko z jaj i węglowodany o powolnym uwalnianiu w chlebie żytnim przyczynią się do regeneracji po codziennym sporcie i są wystarczająco lekkie, aby nie siedzieć ciężko w żołądku podczas gry.

rozgrzać piekarnik do 200°C/Gaz 6.
skropić olej na patelni i gotować boczek przez 5-7 minut, aż chrupiące przed wyjęciem z patelni.
połowę awokado i utworzyć duży otwór na jajko, przed wycinaniem mały płaski kawałek od spodu każdej połowy awokado i umieścić je na blasze do pieczenia.
rozbij jedno jajko do miski, a następnie wlej do niego pół awokado. Powtórz z drugim jajkiem i drugą połówką awokado.
posypać solą i pieprzem, następnie piec w piekarniku przez 20-25 minut, aż jajko będzie białe i ugotowane, ale żółtko nadal będzie płynne. Dodaj pomidory do tacy przez ostatnie 15 minut.
wyjąć z piekarnika i posypać awokado boczkiem i bazylią. Podawać z tostowym chlebem żytnim.

5 Graj na pusty żołądek

„lew nie poluje na pełny żołądek”, mówi Lewsey, i to samo powinno być prawdą dla człowieka polującego na piłkę. „Upewnij się, że nie przejadłeś się, ponieważ nie ma nic gorszego niż uczucie letargu i pogoń za cieniami.”Lewsey powtarza, że w budowaniu zapasów glikogenu ważniejsze są dni, w których dochodzi do dopasowania. „Nie zjadłbym zbyt wiele między śniadaniem a grą, może małą przekąskę, filiżankę herbaty, coś słodkiego na godzinę przed meczem.”

brak jedzenia przed meczem sprawia, że tym bardziej ważne jest, aby zatankować swój organizm po meczu i wspomóc proces regeneracji. Lewsey kontynuuje: „masz okno 10-15 minut, w którym twoje ciało działa jak gąbka, dlatego koktajle białkowe są świetnym pomysłem, ponieważ szybko transportują odżywianie, które możesz następnie szybko uzupełnić pożywnym i zbilansowanym posiłkiem.”

MaxiNutrition to rekomendowana przez ekspertów Marka białek sportowych nr 1, z silnym dziedzictwem w rugby. Produkty MaxiNutrition zawierają unikalną formułę o potrójnym uwalnianiu, szybko działającą, o powolnym uwalnianiu. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.