Tiger Woods 'câștigurile Complete pe turneu, rotund și gaura dezvăluit

Tiger Woods a fost mult timp anunțat ca cel mai bun jucător de golf de pe planetă, și el este, fără îndoială, cea mai mare din istoria jocului. Entuziasmul pe care l-a adus sportului este fără precedent, la fel și veniturile generate de dominația sa timpurie.

astfel, o privire asupra câștigurilor incredibile pe care le-a câștigat în timpul sezonului 2013 poate ajuta pe cineva să aprecieze cu adevărat impactul pe care l-a avut în creșterea mizelor financiare ale turneelor.

Kyle Porter de CBSSports.com a subliniat suma de bani pe care Woods a făcut-o pe turneu, pe rundă și chiar pe gaură, iar numerele sunt la fel de uimitoare cum s-ar putea aștepta.

la jumătatea playoff-ului FedEx Cup după Campionatul Deutsche Bank de săptămâna trecută, Woods a câștigat în medie 8.637 USD pe gaură, 155.000 USD pe rundă și 588.000 USD pe turneu.

Woods conduce toți colegii săi PGA Tour în aceste categorii, iar Porter a enumerat primii 10 câștigători pe turneu:

anul lucrativ de care s-a bucurat Woods a fost bine meritat, pentru că uneori a fost aparent imbatabil pe parcurs.

deși legenda în vârstă de 37 de ani nu a reușit să-și rupă seceta în campionatele majore, el a reușit încă alte cinci victorii și este cu siguranță în cursa pentru premiul Jucătorul Anului.

nu departe de Woods în cursa pentru acest premiu, totuși, este Adam Scott, care a câștigat Masters și evenimentul de post-sezon de deschidere, Barclays. Scott este al doilea după Woods în câștigurile pe rundă (aproximativ 88.000 USD) și pe gaură (4.894 USD), potrivit lui Porter.

Steve Stricker este al treilea pe toate cele trei liste, obținând medii de 78.000 USD pe rundă și 4.331 USD pe gaură. El a terminat runner-up la Henrik Stenson la evenimentul de săptămâna trecută din Boston. În ciuda faptului că a luat un program limitat în acest an, câștigurile raportate de Stricker par să indice că este capabil să joace golf excelent uneori.

Woods nu și-a ajutat câștigurile închizând weekendul în Norton cu un one-over pentru a termina la egalitate pe locul 65, luând acasă doar 16.720 de dolari în premii.

Stenson l-a depășit și pe Woods pentru conducerea punctelor FedEx Cup.

o săptămână liberă ar putea permite Pădurilor să se recalibreze după un efort lipsit de lumină. El este încă pe locul al doilea și în formă bună pentru a amenința trofeul la Campionatul turului, unde se acordă câștigătorului un bonus de 10 milioane de dolari.

va fi interesant să vedem câștigurile complete ale lui Woods dacă va lua acasă hardware-ul în finala playoff-ului de la East Lake.